|
"Amadeus-Gottlieb", premieră extraordinară la Opera Brașov
 Opera Brașov vă invită sâmbătă, 20 februarie 2016 și duminică, 21 februarie 2016, de la ora 18.30, în Sala Operei Brașov la premiera piesei "Amadeus - Gottlieb" după Peter Shaffer și Scrisorile lui Mozart. "Amadeus - Gottlieb" este un spectacol complet, grandios, unic. O piesă de teatru devenită celebră, după care s-a realizat, în 1984, și faimosul film "Amadeus" în regia lui Milos Forman, câștigător a numeroase premii Oscar
Spectacolul îmbină teatrul cu momente muzicale excepționale din lucrările genialului Mozart: "Nunta lui Figaro", "Răpirea din Serai", "Don Giovanni", "Concertul nr. 21 pentru pian și orchestră", "Recviem", dar și "Stabat Mater" de G.B. Pergolesi, care subliniază punctele-cheie în desfășurarea piesei. În această seară ne vom bucura de participarea extraordinară a actorilor Marius Bodochi, în rolul Salieri și a lui Răzvan Oprea, în rolul Mozart - de la Teatrul Național București.
Montarea de la Opera Brașov va fi semnată de unul dintre cei mai aparte regizori ai noului val, Marcel Țop, scenografia aparține Rodicăi Garștea (scenograf al Operei Brașov). Dirijor va fi maestrul Ciprian Teodorașcu de la București, la pian se va afla Ovidiu Mezei. Își dau concursul soliștii Operei Brașov: Cristina Radu, Valentina Mărgăraș, Asineta Răducan, Mihai Irimia, Lorand Cristian, dar și Filip Panait (București), precum și Cvartetul "Gaudeamus" al Filarmonicii Brașov.
"Această nouă mizanscenă a piesei celebre scrisă de Peter Shaffer, în special datorită producției hollywoodiene cu același nume, propune publicului trei apologii. Trei puncte de vedere, trei apărări: apărarea lui Salieri, apărarea lui Mozart și a treia - apărarea Muzicii - ca reprezentare a sublimului. În jurul acestor trei entități este construit spectacolul Amadeus. Nu în jurul invidiei unui individ talentat, Salieri, față de un individ genial, Mozart, fapt speculat enorm în jurul subiectului Mozart-Salieri. Au curs tone de cerneală, celuloid, maculatură în jurul acestei relații care are ca subiect central invidia subiectivă a unui om față de altul", afirmă regizorul Marcel Țop. |
Nota actuala: 9 (din 1 note acordate) - Acorda o nota!
Alte titluri din aceeasi categorie01-06: „Sunetul muzicii” la Opera Iași Primele spectacole ale Operei Naționale Române din Iași din această lună vor avea loc miercuri și joi, în Sala Mare. De la ora 18:30, în ambele zile, publicul este invitat să urmărească un îndrăgit musical, „Sunetul muzicii”, de Rich ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
31-05: Program iunie 2026 Sâmbătă, 6 iunie 2026, ora 18.30, Sala Operei
SUNETUL MUZICII – Musical de Richard Rodgers
Sâmbătă, 13 iunie 2026, ora 18.30, Sala Operei
GALĂ DE BALET
– Spectacol extraordinar –
Invitați: Soli ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
31-05: Când iubirea devine lumină! Iolanta deschide Bucharest Opera Festival Pe 11 iunie, de la ora 19:00, pe scena Operei Naționale din București, ne așteaptă una dintre cele mai emoționante opere ale lui Ceaikovski, Iolanta, adusă de Teatrul Național de Operă și Balet „Maria Bieșu" din Chișinău.
... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
30-05: Program iunie 2026 Silvia
4 iunie, 2026 19:00
Silvia
5 iunie, 2026 19:00
Rebecca
6 iunie, 2026 18:00
Rebecca
7 iunie, 2026 18:00
Jack, între dragoste și nebunie
12 iunie, 2 ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
29-05: București Opera Festival 2026 11 iunie, Bărbierul din Sevilla
12 iunie, Iolantha
13 iunie, Vocea umană
14 iunie, Ibérica (balet)
15 iunie, Cenușăreasa
16 iunie, Carmen`s Love Affairs
18 iunie, Faust
20 iunie, Carmen
21 ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
|