|
"Don Giovanni marchează nu doar o operă, ci totalitatea unei vieţi culturale"
 În data de 10 octombrie, miercuri, de la ora 18:30, iubitorii de operă sunt invitați la spectacolul Don Giovanni de W.A. Mozart. Regia este semnată de Selmeczi Gyrgy, care este, totodată, și dirijorul operei.
Regizorul Selmeczi Gyrgy afirmă:,, Don Giovanni marchează nu doar o operă, ci totalitatea unei vieţi culturale. Europa pornită pe calea secularizării, societatea seculară descoperă în această piesă o confruntare emblematică între sistemul de valori morale şi estetice creştine respectiv libertare. () Doar cine se simte suficient de puternic îşi permite să monteze Don Giovanni şi să prezinte publicului larg propria interpretare. () Lucrând cu Don Giovanni, omul trăieşte în cercul unei capodopere. Eu mă ocup de această compoziţie perfectă de jumătate de secol, spectacolul de faţă este cel de-al treilea Don Giovanni la care îmi aduc aportul. În anul 1981, la Miskolc, în acele vremuri eroice am fost, ca tânăr dirijor, partener activ al regizorului, ca apoi în 1999 să regizez un spectacol la Budapesta. Este vorba de un spectacol de-a dreptul inspirat, căruia i-am fost deopotrivă regizor şi dirijor. Iar acum suntem în anul 2017. Aproape inimaginabil ca cineva să și petreacă o viaţă întreagă împreună cu această piesă".
Spectacolul este supratitrat în limba română. |
Nota actuala: 9 (din 1 note acordate) - Acorda o nota!
Alte titluri din aceeasi categorie22-04: Program mai 2026 1 mai, Callas - Oana Pellea
2 mai, Enescu 70 pe înțelesul tuturor
2 mai, Don Giovanni
3 mai, Lacul Lebedelor
6 mai, Nabucco
10 mai, Madama Butterfly
13 mai, Madama Butterfly
14 mai, A ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
22-04: Program mai 2026 PROGRAM de SPECTACOLE – MAI 2026
Sâmbătă, 2 mai 2026, ora 18.30, Sala Operei
IL TROVATORE (TRUBADURUL) – Operă de Giuseppe Verdi
Sâmbătă, 9 mai 2026, ora 18.30, Sala Operei
SILVIA – Operetă de Emmeric ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
20-04: Concert la Palat susținut de Corul de Copii al Operei Iași Opera Națională Română din Iași programează miercuri un nou eveniment din seria Concert la Palat. De la ora 18:30, în Sala Voievozilor a clădirii emblematice a orașului va avea loc reprezentația intitulată „Poezie în sunet și culoare ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
17-04: O seară în pași de dans, Raymonda la Opera Națională București Vă invităm să pășiți într-o lume a rafinamentului și grației, alături de una dintre cele mai spectaculoase creații ale baletului clasic: „Raymonda”, prezentată pe scena Operei Naționale București, în data de 19 aprilie.
... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
16-04: Opera Iași a stabilit programul lunii mai Opera Națională Română din Iași a stabilit evenimentele care vor avea loc în luna mai.
Iată programul acestora:
2 mai, Sala Mare, ora 18:30 – „Don Giovanni”, de Wolfgang Amadeus Mozart;
5 mai, Sala Mare, ora ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
|