|
"Traviata", final de stagiune la Opera Brașov!
 Sâmbătă, 22 iunie 2019, de la ora 18.30, în Sala Operei, închidem stagiunea 2018 - 2019, în mod tradițional, cu capodopera verdiană "Traviata".
Premiera operei "Traviata" a avut loc la Teatro La Fenice din Veneția, pe 6 martie 1853. În anul 1848, Alexandre Dumas-fiul a publicat "Dama cu camelii", roman puternic autobiografic, care a servit apoi ca sursă de inspirație pentru "Traviata", cu singura diferență că în lucrarea lirică, personajul feminin apare sub numele de Violetta Valery. Opera beneficiază de un libret în limba italiană scris de Francesco Maria Piave.
"Încarnarea celei mai absolute femei care a existat vreodată", nota compozitorul Franz Liszt despre personajul principal al operei, Violetta Valery, fragilă, dar înzestrată cu o puternică forță de caracter. "Traviata" descrie scurta, dar agitata viață, precum și moartea tragică a unei celebre curtezane din înalta societate a secolului al XIX-lea din Paris. Povestea Violettei Valery impresionează de peste un secol şi jumătate, datorită ideii nobile pe care o transmite: sacrificiul de sine. Violetta Valery devine victima societăţii în care trăieşte, acceptând, din dragoste pentru Alfredo Germont, un compromis care îi va grăbi sfârşitul. Despre această femeie specială şi despre gestul său scria însuşi Dumas-fiul: "Dacă nu ar fi făcut acest sacrificiu, nu ar fi meritat să scriu despre ea". Muzica verdiană, scrisă într-un context pur romantic, transmite în egală măsură pasiune, frumuseţe, dramatism, eleganţă și o umanitate profundă. "Când a plecat, m-am înspăimântat de singurătatea în care mă lăsase", scrie Al. Dumas - fiul în "Dama cu camelii". Violetta apare ca o eroină clasică, al cărei sacrificiu transcende dragostea și moartea, în fapt, cele două teme în jurul cărora se desfășoară opera.
În distribuție: Ana Maria Donose (Opera Națională Română Iași) - Violetta Valery, Mihai Irimia - Alfredo Germont, Vasile Chișiu (Opera Națională București) - Giorgio Germont, Asineta Răducan - Flora Bervoix, Sonia Hazarian - Annina, Claudiu Bugnar - Gastone, Nicolae Zaharia -
Baronul Douphol, Paul Tomescu - Marchizul d`Obigny, Marian Rește - Dr. Grenvil, Dan Ionescu - Majordomul, Adrian Stănilă - Grădinarul. Soliști balet: Soliști balet: Iulia Coșeriu, Adrian Scriminț. Își dau concursul Orchestra, Corul și Baletul Operei Brașov. La pupitrul dirijoral se va afla maestrul Nicolae Dohotaru (Teatrul Național de Operă și Balet "Maria Bieșu" Chișinău). Regia artistică a spectacolului îi aparține lui Dimitrie Tabacaru. Scenografia și costumele sunt create de Rodica Garştea. Coregrafia: Nermina Damian. Dirijor cor: Leonard Boga. Regia tehnică: Marilena Aldea.
Preț bilete: 40 lei - în sală; 30 lei - la balcon lateral |
Nota actuala: 9 (din 1 note acordate) - Acorda o nota!
Alte titluri din aceeasi categorie15-04: Cluj Chamber Music Festival, ultima zi pentru prețurile reduse Dacă aveai de gând să ajungi la Cluj Chamber Music Festival 2026, acum este momentul în care o poți face la preț redus - perioada Early Bird se încheie astăzi!
Cluj Chamber Music Festival revine în perioada 7–17 mai 2026, i ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
15-04: O seară în pași de dans, Raymonda la Opera Națională București Vă invităm să pășiți într-o lume a rafinamentului și grației, alături de una dintre cele mai spectaculoase creații ale baletului clasic: „Raymonda”, prezentată pe scena Operei Naționale București, în data de 19 aprilie.
... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
14-04: „Vânzătorul de păsări” înveselește atmosfera pe scena Operei Brașov Sâmbăta aceasta, 18 aprilie 2026, de la ora 18.30, în Sala Operei, este programat spectacolul cu opereta „Vânzătorul de păsări” de Carl Zeller. Premiera lucrării a avut loc la Theater an der Wien, în anul 1891. Succesul răsunător a det ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
11-04: Opera Brașov lansează seria „Dialoguri la Operă - Conferințele Binelui” Începând cu luna aprilie, Opera Brașov lansează un nou proiect cultural realizat în parteneriat cu „Echipa Binelui”, inițiativă fondată de Carmen Târnoveanu. Sub titulatura „Dialoguri la Operă – Conferințele Binelui”, această se ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
08-04: Prima premieră a anului la Opera Iași: „Stabat mater”, de Gioachino Rossini Opera Națională Română din Iași prezintă mâine prima premieră a anului, „Stabat mater”, de Gioachino Rossini. Deși este o lucrare de tip oratoriu, producția propune o punere în scenă complexă, care integrează toate elementele consti ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
|