|
Spectacolele ar putea fi reluate din 15 iunie
 Spectacolele ar putea fi reluate din 15 iunie în aer liber, cu participarea a maxim 400 de persoane, potrivit unor surse din Guvern. Premierul Ludovic Orban a avut, marți, la Palatul Victoria, consultări cu reprezentanții artelor teatrale.
"Consultările premierului Ludovic Orban au continuat astăzi cu reprezentanții artelor teatrale, discuțiile fiind concentrate asupra măsurilor de susținere a domeniului cultural atât în perioada imediată, cât și pe termen mediu și lung.
Preocuparea comună a reprezentanților Guvernului și artelor teatrale este legată de reluarea producțiilor de spectacol (repetițiilor) și a activității culturale, în condiții de siguranță sanitară atât pentru actori și personalul de suport, cât și pentru cetățeni.
Astfel, într-o primă etapă, în funcție de evoluția epidemiologică, va fi analizată reluarea spectacolelor în aer liber cu respectarea normelor de protecție sanitară și de distanțare fizică", arată un comunicat emis de Executiv.
Guvernul ia în calcul ca spectacolele să fie reluate de la mijlocul lunii iunie în aer liber, cu participarea a cel mult 400 de persoane, au precizat, surse din Executiv, pentru Digi24. Festivalurile mari, la care participă mai mult de 1.000 de persoane, ar putea fi interzise, printr-o lege specială, până la finalul lunii august 2020, au mai spus acestea.
Potrivit comunicatului emis de Guvern, premierul Ludovic Orban "a afirmat că vor fi menținute formele de sprijin pentru angajații din activitățile care vor rămâne restricționate prin decizii guvernamentale (plata șomajului tehnic), iar în perspectiva reluării activității vor fi decise măsuri active de susținere, prin asigurarea din fonduri bugetare a unei părți din cheltuielile de salarizare pentru angajații care își vor păstra locurile de muncă".
La consultările cu reprezentații artelor teatrale, alături de prim-ministru au participat vicepremierul Raluca Turcan și ministrul Culturii, Bogdan Gheorghiu. |
Nota actuala: 9 (din 1 note acordate) - Acorda o nota!
Alte titluri din aceeasi categorie19-03: Turul ghidat de teatru oferit de AMTeatru Platforma AMTeatru a lansat anul în martie 2024 un program în premieră de promovare a teatrelor bucureștene, sub forma unor tururi interactive gratuite, plus recomandări proaspete și ponturi despre producțiile MUST SEE care se joacă în luna ... [ continuare ] Din categoria Stiri teatru
12-01: Ziua Culturii Naționale la TNTm În fiecare an, Ziua Culturii Naționale, marcată la 15 ianuarie, este dedicată chipului și numelui lui Mihai Eminescu, cel care a dat Culturii naționale române chipul și numele său. Eminescu reprezintă esența limbii române, a identității ... [ continuare ] Din categoria Stiri teatru
29-08-2025: Oana Pellea în "Regina Mamă" în Koln Data : 28/09/2025
Ora : 16:30
Adresa : Sartory-Saal, Friesenstraße 44-48, 50670 Köln, Germany
Bilete : https://tee.lu/rmkoln
Oana Pellea:
“Un text minunat. E comedie? Da. E și drama? Da. E Teatru ? E Vi ... [ continuare ] Din categoria Stiri teatru
09-10-2024: Tururi Gratuite AMTeatru București Platforma AMTeatru a început in premieră un program în premieră de promovare a teatrelor bucureștene, sub forma unor tururi interactive gratuite, plus recomandări proaspete și ponturi despre producțiile MUST SEE care se joacă în luna respec ... [ continuare ] Din categoria Stiri teatru
18-04-2024: AMTeatru, un nou tur ghidat de teatru prin București Ziua bună cu încă o invitație pentru duminica viitoare la Tururile Gratuite AMTeatru!
”Turul ghidat de teatru oferit de AMteatru a fost cu adevărat remarcabil din mai multe perspective. În primul rând, dumneavoastră domnule M ... [ continuare ] Din categoria Stiri teatru
|