|
Avanpremierea operetei „Sânge vienez” de J. Strauss, în două reprezentații
 Sâmbătă și duminică, 10 și 11 octombrie 2020, de la ora 18.30, în Sala Operei Brașov, vă invităm la avanpremiera spectacolului cu opereta „Sânge vienez” de Johann Strauss – fiul, într-o versiune adaptată, în care vă vom propune cele mai reprezentative și atractive momente. Vă vom oferi două reprezentații, cu două distribuții diferite! Libretul operetei a fost scris de Victor Léon și Leo Stein. Premiera a avut loc pe 26 octombrie 1899, la Carltheater din Viena, însă Johann Strauss nu mai era în viață ca să vadă și această ultimă capodoperă a sa. Atât de ridicată a fost popularitatea valsului „Sânge vienez” op. 354, încât a fost ales ca titlu al acestei lucrări muzicale. Opereta prilejuiește întâlnirea cu atmosfera vieneză de la sfârșitul secolului al XIX-lea.
Distribuția (10 octombrie 2020) :
Gabriella - Valentina Mărgăraș
Franzi - Maria Catrina
Peppi - Corina Klein
Rosa - Ibolya Kosa
Eduard - Liviu Iftene
Josef - Cristian Dicu
Vercingetorix – Lorand Cristian
Kagler - Ștefan Schuller
Contele Bitovsky - Dan Ionescu
Distribuția (11 octombrie 2020) :
Gabriella – Anda Pop
Franzi – Nicoleta Chirilă
Peppi – Andromeda Nemeș
Rosa – Cristina Roșu
Eduard – Mihai Irimia
Josef – Mugurel Oancea
Vercingetorix – Marian Rește
Kagler - Ștefan Schuller
Contele Bitovsky - Dan Ionescu
Își dau concursul Orchestra, Corul și Baletul Operei Brașov. La pupitrul dirijoral se va afla maestrul Mircea Holiartoc. Regia artistică a spectacolului este semnată de Anda Tabacaru.
Scenografia: Rodica Garștea. Coregrafia: Alexandru Fotescu. Mișcarea scenică: Anca Branea. Asistenți regie: Silvia Papadopoulos și Nicoleta Chirilă. Regie scenă: Silvia Papadopoulos.
Preț bilete: 30 lei
Număr bilete disponibile: 113
Durată: aprox. 1 oră 30 minute, fără pauză
Biletele se pun în vânzare începând de joi, 8 octombrie 2020, atât online, pe site-ul www.bilet.ro, cât și la Casa de Bilete, din str. Bisericii Române nr. 51. Informații se pot obține la telefon: 0268/419380.
Program Casierie: Luni – Vineri, în intervalul orar 10.00 – 14.00 şi cu o oră înainte de începerea spectacolelor (în cazul în care rămân bilete disponibile).
Accesul copiilor este permis începând cu vârsta de 7 ani!
Evenimente susținute cu sprijinul Primăriei Municipiului Brașov.
La evenimentele Operei Brașov, accesul spectatorilor va fi permis numai după ce va fi efectuată măsurarea temperaturii. Purtarea măștii este obligatorie! Va fi respectată distanțarea de 1, 5 m între scaune. Vă rugăm frumos, în cazul în care prezentați simptome de infecție respiratorie, să rămâneți acasă pentru a nu vă pune în pericol nici pe dumneavoastră și nici pe ceilalți participanți la eveniment. |
Nota actuala: 9 (din 1 note acordate) - Acorda o nota!
Alte titluri din aceeasi categorie24-06: „Sunetul muzicii”, reprogramat pentru 27 septembrie 2026 Spectacolul cu musicalul „Sunetul muzicii” de Richard Rodgers, planificat inițial în data de 6 iunie 2026, a fost reprogramat pentru 27 septembrie 2026.
Biletele achiziționate rămân valabile.
Reamintim faptul c ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
22-06: Ediția aniversară a Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală” – un triumf al artei lirice, educației și deschiderii internaționale al Operei Naționale Române din Timișoara Desfășurat în perioada 26 aprilie – 31 mai 2026, ediția aniversară a Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală” s-a impus ca una dintre cele mai importante și mai vizibile ediții din ultimii ani, atât prin participarea publiculu ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
21-06: Poveștile prind viață din nou: Cantafabule revine cu o nouă reprezentație Ca urmare a succesului extraordinar al primelor două reprezentații cu casa închisă și a numeroaselor dumneavoastră mesaje, „Cantafabule” revine cu o reprezentație suplimentară.
Programată chiar înainte de finalul stagiun ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
19-06: Ultimul tur ghidat al stagiunii la Opera Națională Română din Timișoara Opera Națională Română din Timișoara invită publicul la ultimul tur ghidat al acestei stagiuni, care va avea loc vineri, 19 iunie 2026, de la ora 15.
Evenimentul oferă ocazia de a pătrunde în lumea din spatele cortinei și de ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
18-06: Bucharest Opera Festival se încheie cu o premieră rară: teatru NOH japonez pe scena ONB Luni, 22 iunie, de la ora 19:00, Bucharest Opera Festival – Love Affairs își încheie cea de-a cincea ediție cu un spectacol pe care publicul din București nu îl vede aproape niciodată: o reprezentație de teatru NOH, arta scenică japoneză ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
|