|
Program iunie 2021
 Începutul verii aduce pe scena Operei Naționale Române Iași un program special. Primele reprezentații vor avea loc la finalul săptămânii viitoare. Sâmbătă, 5 iunie, e programată Gala Copiilor, iar a doua zi baletul romantic ”Giselle”, de Adolphe Adam, care va putea fi urmărit și pe 19 iunie.
Pe 20 iunie, copiii au posibilitatea de a se bucura de un spectacol de balet special gândit pentru ei, ”Alba ca Zăpada”.
Recenta colaborare stabilită de Opera ieșeană cu Universitatea Națională de Arte ”George Enescu” din Iași are ca rezultat și programarea spectacolului ”Directorul de teatru”, pe 7 și 8 iunie.
Iubitorii operelor lui Mozart sunt așteptați pe 10 iunie la o nouă întâlnire cu ”Don Giovanni”, iar pe 23 iunie va avea loc o nouă premieră, ”Don Pasquale”, de Gaetano Donizetti.
Pe lângă aceste opt evenimente, care vor fi organizate în Sala Mare, Opera ieșeană propune publicului și două reprezentații în aer liber, în Parcul Teatru Cub. Acestea vor avea loc pe 13 iunie, când e programată o Gală de Operă, și pe 28 iunie, când vor putea fi ascultate arii din Coruri celebre.
Biletele pentru primele patru spectacole ale lunii iunie pot fi achiziționate începând de vineri, 28 mai 2021, ora 12:00, de pe site-ul www.operaiasi.ro și de la Agenția de bilete, situată în foaierul Operei. |
Nota actuala: 9 (din 1 note acordate) - Acorda o nota!
Alte titluri din aceeasi categorie28-04: Opera din Constanța intră în renovare Teatrul Național de Operă și Balet "Oleg Danovski" din Constanța intră din data de 1 mai 2026 într-o nouă perioadă de încercări, temeri și sacrificii nemaitrăite cu asemenea intensitate până acum, dar și de speranță într-un nou lăc ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
24-04: Program mai 2026 Victoria și-al ei husar
2 mai, 2026 18:00
Victoria și-al ei husar
3 mai, 2026 18:00
Liliacul
8 mai, 2026 19:00
Kiss me Kate
9 mai, 2026 18:00
Kiss me Kate ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
24-04: „Turandot”, la Opera Iași, la fix 100 de ani de la premiera mondială Ultimele două spectacole din această lună programate de Opera Națională Română din Iași vor avea loc la finalul săptămânii. Sâmbătă și duminică, de la ora 18:30, în Sala Mare, publicul va putea să urmărească, cu distribuții difer ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
23-04: Timișoara, ziua porților deschise, luni, 27 aprilie 2026 Opera Națională Română din Timișoara invită publicul larg să descopere universul fascinant al teatrului liric, cu ocazia Zilei porților deschise, organizată luni, 27 aprilie 2026, între orele 9 și 17. Evenimentul oferă vizitatorilor acces ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
22-04: Program mai 2026 1 mai, Callas - Oana Pellea
2 mai, Enescu 70 pe înțelesul tuturor
2 mai, Don Giovanni
3 mai, Lacul Lebedelor
6 mai, Nabucco
10 mai, Madama Butterfly
13 mai, Madama Butterfly
14 mai, A ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
|