|
„Bubu și Anotimpurile”, primul spectacol din România exclusiv pentru bebeluși și părinți
 În premieră absolută, la Opera Comică pentru Copii are loc pe 21 și 22 mai primul spectacol senzorial și muzical adresat bebelușilor. „Bubu și Anotimpurile” este un concept creativ semnat de Andreea Soare și Irina Furdui, dedicat celor mai mici spectatori din România, cu vârste cuprinse între 0 și 3 ani. Proiectul folosește elemente de stimulare senzorială cu scopul de a-i acomoda pe cei mici cu muzica de factură clasică, prin reorchestrări special realizate pentru ei de muzicianul Damian Vlad. Sunetele utilizate sunt calibrate timbral în așa fel încât să genereze copiilor o stare de receptivitate, de deschidere către lumea spectacolului. Ghidajul narativ al povestitorului este coordonat de psihologul Gabriela Maalouf. Scenografia este semnată de Vladimir Turturica.
Spectacolul „Bubu și Anotimpurile” este prima creație de artă realizată special pentru bebeluși și pentru interacțiunea dintre copii și părinți, pentru că participarea părinților în timpul spectacolului este absolut necesară, chiar obligatorie. Proiectul propune un tip de interacțiune culturală cu efect și în afara spațiului de spectacol, oferind ustensile noi pe care părinții le pot utiliza mai departe, în comunicarea cu copilul și introducerea lui treptată în lumea artistică.
Spectacolul are la bază un scenariu fix, dar și un important element improvizatoric, ce va fi generat de interacțiunea cu copiii. Astfel, fiecare reprezentație va fi unică și interactivă, putând participa maxim 15 copii cu însoțitorii lor. Focusul educativ al proiectului este îndreptat către dezvoltarea emoțională a copilului și experiențe senzoriale (olfactive, kinestezice, auditive, vizuale), dar și ghidarea părinților către metode de monitorizare a dezvoltării psihologice și preferințelor pe care copiii le manifestă, nativ.
Personajul principal creionat de echipa de creație și cel care va interacționa cu micii spectatori se numește Bubu și își dorește să devină cel mai simpatic ghid al copiilor până în 3 ani către universuri magice ale anotimpurilor, sunetelor și limbajului mimico-gestual. |
Nota actuala: 9 (din 1 note acordate) - Acorda o nota!
Alte titluri din aceeasi categorie16-04: Opera Iași a stabilit programul lunii mai Opera Națională Română din Iași a stabilit evenimentele care vor avea loc în luna mai.
Iată programul acestora:
2 mai, Sala Mare, ora 18:30 – „Don Giovanni”, de Wolfgang Amadeus Mozart;
5 mai, Sala Mare, ora ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
15-04: Cluj Chamber Music Festival, ultima zi pentru prețurile reduse Dacă aveai de gând să ajungi la Cluj Chamber Music Festival 2026, acum este momentul în care o poți face la preț redus - perioada Early Bird se încheie astăzi!
Cluj Chamber Music Festival revine în perioada 7–17 mai 2026, i ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
15-04: O seară în pași de dans, Raymonda la Opera Națională București Vă invităm să pășiți într-o lume a rafinamentului și grației, alături de una dintre cele mai spectaculoase creații ale baletului clasic: „Raymonda”, prezentată pe scena Operei Naționale București, în data de 19 aprilie.
... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
14-04: „Vânzătorul de păsări” înveselește atmosfera pe scena Operei Brașov Sâmbăta aceasta, 18 aprilie 2026, de la ora 18.30, în Sala Operei, este programat spectacolul cu opereta „Vânzătorul de păsări” de Carl Zeller. Premiera lucrării a avut loc la Theater an der Wien, în anul 1891. Succesul răsunător a det ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
11-04: Opera Brașov lansează seria „Dialoguri la Operă - Conferințele Binelui” Începând cu luna aprilie, Opera Brașov lansează un nou proiect cultural realizat în parteneriat cu „Echipa Binelui”, inițiativă fondată de Carmen Târnoveanu. Sub titulatura „Dialoguri la Operă – Conferințele Binelui”, această se ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
|