|
Simon Boccanegra la Craiova
 Simon Boccanegra, spectacolul Operei Române Craiova programat sâmbătă, 25 ianuarie 2025, începând cu ora 19.00, în sala Cercului Militar Craiova, este un prilej pentru melomani de a asculta cea mai complexă dramă verdiană.
Prezentarea operei Simon Boccanegra de Giuseppe Verdi, pe un libret de Francesco Maria Piave şi Arrigo Boito după piesa lui Antonio Garcia Guttiérrez, care a avut premiera la Craiova în anul 2016, face parte din demersul Operei Române Craiova de a aduce în fața publicului lucrări mai rar prezentate pe scenele lirice.
Ora si locul evenimentului: 25 ianuarie 2025, începând cu ora 19:00 la Cercul Militar Craiova
Preț bilet: 60 RON
https://iticket.ro/event/simon-boccanegra
Informații suplimentare: 0351.442.471
Conducerea muzicală: Alessandro Tirotta (Italia)
Distribuţia:
Simon Boccanegra – Luca Bruno (Italia)
Jacopo Fiesco – Hidenori Inoue (Japonia)
Paolo Albiani – Ioan Cherata
Pietro – Ioan Toma
Maria (Amelia) Boccanegra – Renata Vari
Gabriele Adorno – Giorgi Meladze (Spania)
Căpitanul Crossbowmen – Petrișor Efrem
Orchestra și Corul Operei Române Craiova
Regia artistică: Plamen Kartaloff (Bulgaria)
Asistent regie artistică: Arabela Tănase
Scenografia: Răsvan Drăgănescu |
Nota actuala: 9 (din 1 note acordate) - Acorda o nota!
Alte titluri din aceeasi categorie20-04: Concert la Palat susținut de Corul de Copii al Operei Iași Opera Națională Română din Iași programează miercuri un nou eveniment din seria Concert la Palat. De la ora 18:30, în Sala Voievozilor a clădirii emblematice a orașului va avea loc reprezentația intitulată „Poezie în sunet și culoare ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
17-04: O seară în pași de dans, Raymonda la Opera Națională București Vă invităm să pășiți într-o lume a rafinamentului și grației, alături de una dintre cele mai spectaculoase creații ale baletului clasic: „Raymonda”, prezentată pe scena Operei Naționale București, în data de 19 aprilie.
... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
16-04: Opera Iași a stabilit programul lunii mai Opera Națională Română din Iași a stabilit evenimentele care vor avea loc în luna mai.
Iată programul acestora:
2 mai, Sala Mare, ora 18:30 – „Don Giovanni”, de Wolfgang Amadeus Mozart;
5 mai, Sala Mare, ora ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
15-04: Cluj Chamber Music Festival, ultima zi pentru prețurile reduse Dacă aveai de gând să ajungi la Cluj Chamber Music Festival 2026, acum este momentul în care o poți face la preț redus - perioada Early Bird se încheie astăzi!
Cluj Chamber Music Festival revine în perioada 7–17 mai 2026, i ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
14-04: „Vânzătorul de păsări” înveselește atmosfera pe scena Operei Brașov Sâmbăta aceasta, 18 aprilie 2026, de la ora 18.30, în Sala Operei, este programat spectacolul cu opereta „Vânzătorul de păsări” de Carl Zeller. Premiera lucrării a avut loc la Theater an der Wien, în anul 1891. Succesul răsunător a det ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
|