|
„Don Giovanni”, pe scena lirică brașoveană
 Sâmbătă, 8 februarie 2025, de la ora 18.30, în Sala Operei, ne revedem cu celebrul Don Giovanni, personajul carismatic din opera cu același titlu de W.A. Mozart.
„Don Giovanni” este o operă în două acte, pe un libret scris de italianul Lorenzo da Ponte, apropiatul colaborator al lui Mozart. Premiera absolută a avut loc la „Ständetheater” din Praga, la data de 29 octombrie 1787, sub conducerea muzicală a compozitorului.
Subiectul acestei opere este inspirat de o legendă spaniolă, apărută în Evul Mediu, despre Don Giovanni, un aventurier şi un seducător etern, care a căutat perfecțiunea, a trăit viața și experiențele ei la intensitate maximă. Lucrarea prezintă ultima zi din viața lui Don Giovanni, a acestui cuceritor, se pare un caz real, care a sedus nu mai puțin de 2000 de femei. Acţiunea se petrece în Sevilla, în secolul al XVIII-lea, opera fiind o frescă a societății acelor timpuri.
Richard Wagner spunea despre „Don Giovanni” că este „opera operelor”, un spectacol provocator, o „dramma giocoso”, așa cum o subintitulează chiar Mozart, în care tragicul se îmbină cu comicul, divinitatea cu pământescul, creându-se astfel o dramaturgie de contrast. Gioachino Rossini nota și el: „«Don Giovanni»! Rămâne să descoperiți dacă va deveni opera dumneavoastră preferată, dar nu puteți nega faptul că este o adevărată capodoperă! ”.
Partitura este strălucitoare, cu o abundență de arii fabuloase care nu sunt doar melodii fermecătoare, ci surprind și profunzimea fiecărui personaj. Mozart folosește diverse forme muzicale pentru a dezvolta intriga, abandonând aproape complet forma stagnantă „da capo” ce fusese semnul distinctiv al operei în anii anteriori. Unul dintre aspectele impresionante ale scriiturii mozartiene este capacitatea compozitorului de a menține lucrurile coerente în timp ce abordează o gamă largă de emoții, adesea în același timp.
În distribuție, îi regăsim pe artiștii Operei Brașov: Don Giovanni - Adrian Mărcan, Donna Anna - Aurelia Florian, Leporello - Alin Anca (debut), Donna Elvira - Cristina Radu, Don Ottavio - Mihai Irimia, Zerlina - Silvia Micu, Masetto - Alexandru Chiriac, Comandorul - Dan Popescu. Participă Orchestra și Corul Operei Brașov.
La pupitrul dirijoral se va afla maestrul Mircea Holiartoc. Regia artistică poartă semnătura lui Cristian Mihăilescu. Scenografia: Șerban Iuca. Coregrafia: Nermina Damian. Dirijor cor: Dragoș Cohal. Asistent regie: Valentina Mărgăraș. Asistent coregrafie: Cristina Rotundu. Regie scenă: Marilena Aldea.
Spectacolul durează trei ore și are o pauză.
Pentru acest eveniment, nu mai sunt bilete disponibile! |
Nota actuala: 9 (din 1 note acordate) - Acorda o nota!
Alte titluri din aceeasi categorie01-06: „Sunetul muzicii” la Opera Iași Primele spectacole ale Operei Naționale Române din Iași din această lună vor avea loc miercuri și joi, în Sala Mare. De la ora 18:30, în ambele zile, publicul este invitat să urmărească un îndrăgit musical, „Sunetul muzicii”, de Rich ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
31-05: Program iunie 2026 Sâmbătă, 6 iunie 2026, ora 18.30, Sala Operei
SUNETUL MUZICII – Musical de Richard Rodgers
Sâmbătă, 13 iunie 2026, ora 18.30, Sala Operei
GALĂ DE BALET
– Spectacol extraordinar –
Invitați: Soli ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
31-05: Când iubirea devine lumină! Iolanta deschide Bucharest Opera Festival Pe 11 iunie, de la ora 19:00, pe scena Operei Naționale din București, ne așteaptă una dintre cele mai emoționante opere ale lui Ceaikovski, Iolanta, adusă de Teatrul Național de Operă și Balet „Maria Bieșu" din Chișinău.
... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
30-05: Program iunie 2026 Silvia
4 iunie, 2026 19:00
Silvia
5 iunie, 2026 19:00
Rebecca
6 iunie, 2026 18:00
Rebecca
7 iunie, 2026 18:00
Jack, între dragoste și nebunie
12 iunie, 2 ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
29-05: București Opera Festival 2026 11 iunie, Bărbierul din Sevilla
12 iunie, Iolantha
13 iunie, Vocea umană
14 iunie, Ibérica (balet)
15 iunie, Cenușăreasa
16 iunie, Carmen`s Love Affairs
18 iunie, Faust
20 iunie, Carmen
21 ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
|