|
„Madama Butterfly” sau povestea gheișei devenită eroină
 Sâmbătă, 23 mai 2026, de la ora 18.30, în Sala Operei Brașov, vă așteptăm la spectacolul cu opera „Madama Butterfly” de Giacomo Puccini, pe un libret de Luigi Illica și Giuseppe Giacosa.
„Madama Butterfly” este o operă rară printre operele lui Puccini, concentrându-se pe un singur personaj central pe tot parcursul lucrării − iar explorarea complexă și empatică a personajului Butterfly de către Puccini, Giacosa și Illica a asigurat succesul dramatic al operei. Profunda capacitate a lui Butterfly pentru iubire, momentele sale jucăușe, demnitatea și curajul ei, toate acestea fac din ea o protagonistă convingătoare și admirabilă, care continuă să fascineze. Madama Butterfly a rămas aproape de inima lui Puccini. Nu s-a săturat niciodată să o audă sau să o vadă interpretată − un sentiment pe care publicul îl împărtășește și astăzi.
Acțiunea se desfășoară, la începutul secolului al XX-lea, în portul Nagasaki din Japonia. Povestea explorează ciocnirea culturală dintre est și vest, centrată pe o dragoste neîmpărtășită și iluzorie. Ofițerul de marină american B. F. Pinkerton închiriază o casă pe o colină din Nagasaki și se căsătorește cu o tânără gheișă de 15 ani, Cio-Cio-San (poreclită Butterfly). În timp ce fata își ia mariajul în mod extrem de serios, renegându-și religia și familia, Pinkerton privește totul ca pe o aventură temporară. Trei ani mai târziu, Pinkerton este încă plecat în America. Rămasă fără bani, Butterfly îl așteaptă cu devotament alături de slujnica sa, Suzuki, și de copilul pe care îl are cu ofițerul. Ea refuză orice alt pețitor și ignoră avertismentele consulului american Sharpless. Pinkerton se întoarce la Nagasaki, însă alături de noua lui soție americană, Kate, cu intenția de a lua copilul în America. Realizând adevărul crud și pierzându-și complet onoarea, Cio-Cio-San acceptă să renunțe la cel mic, după care își curmă viața prin ritualul tradițional, folosind pumnalul tatălui ei pe care scria: „Cine nu poate trăi cu onoarea, moară cu onoare”.
În distribuția spectacolului de sâmbătă, îi veți regăsi pe: Butterfly (Cio-Cio-San) – Cristina Radu (debut), Pinkerton – Liviu Iftene, Suzuki – Asineta Răducan, Kate Pinkerton – Sonia Hazarian, Sharpless – Alexandru Aghenie, Goro – Claudiu Bugnar, Yamadori – Daniel Vâlcoci, Bonzo – Alin Anca (debut), Comisarul imperial – Andrei Ionescu, Ofițerul stării civile – Paul Tomescu, Yakuside – Valer Lucaciu, Mama lui Cio-Cio-San – Anca Moguț, La Zia – Irina Iftene (debut), La Cugina – Mădălina Lucaciu, Servitori – Marius Tămășanu, Șerban Lupei, Copilul – Anastasia Stîrlea. Își dau concursul Orchestra și Corul Operei Brașov. Conducerea muzicală a spectacolului îi va aparține maestrului Mircea Holiartoc. Regia artistică este semnată de Anda Tabacaru. Scenografia: Rodica Garștea. Dirijor cor: Dragoș Cohal. Mișcarea scenică: Nermina Damian. Asistent mișcare scenică: Cristina Rotundu. Regie scenă: Marilena Aldea, Cristina Roșu.
Spectacolul durează două ore și 45 de minute și are două pauze.
Pentru acest eveniment, nu mai sunt bilete disponibile!
Informații se pot obține la telefon 0268/419.380.
Evenimente desfășurate cu sprijinul Consiliului Local al Municipiului Brașov și al Primăriei Municipiului Brașov |
Nota actuala: 9 (din 1 note acordate) - Acorda o nota!
Alte titluri din aceeasi categorie11-07: Două evenimente, duminică, pe scena Operei Brașov Duminică, 12 iulie 2026, de la ora 11.00, în Sala Operei Brașov, invităm spectatorii, mici și mari deopotrivă, să vizioneze musicalul „Frumoasa din Pădurea Adormită”, o adaptare feerică realizată după celebrul basm al lui Charles Perr ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
09-07: Toamna începe ... la operă! O nouă stagiune înseamnă emoții noi, povești memorabile și seri pe care abia aștepți să le trăiești.
În octombrie deschidem Stagiunea 107 cu unul dintre cele mai așteptate evenimente ale anului: premiera cu două reprezent ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
08-07: Orchestra Operei Naționale București cântă la Festivalul Internațional de la Ravello Pe 12 iulie, ora 20:00, Orchestra Operei Naționale București urcă pe scena Belvedere di Villa Rufolo, la Festivalul Internațional de la Ravello, unul dintre cele mai prestigioase festivaluri de muzică din Europa, ajuns la cea de-a 74-a ediție.< ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
01-07: Program iulie 2026 Rigoletto
Duminică, 5 iulie 2026, ora 19:00
Concert Simfonic
Vineri, 10 iulie 2026, ora 19:00
Carmen
Duminică, 19 iulie 2026, ora 19:00
Traviata
Vineri, 24 iulie 2026, ora 19: ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
28-06: O călătorie prin frumusețea culturii chineze Luni, 29 iunie, scena Operei Naționale Române din Cluj-Napoca devine poarta către una dintre cele mai fascinante tradiții artistice ale lumii.
Beijing Dance Academy, una dintre cele mai prestigioase instituții de dans din China, a ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
|